Kış Lastikleri Tüm Mevsimlerde Kullanılabilir mi?

Ekonomik şartlardan dolayı paradan tasarruf etmek için tüm yıl boyunca kış lastikleri ile aracınızı kullanmak isteyebilirsiniz, ancak bunu yapmanız önerilmez.

Öncelikle kış lastiklerini diğer lastik türlerine göre karda iyi yapanın ne olduğunu açıklayalım. Yaz veya dört mevsim lastiklerinin aksine, kış lastikleri soğuk havalarda yumuşak ve esnek kalabilir. Ayrıca kış lastikleri, ek çekiş gücü elde etmek için kar ve buzu ısırmalarına olanak tanıyan farklı sırt desenlerine ve kılcal kanallara sahiptir. Bu iki özellik, kış lastiklerinin buzlu yollarda etkili olmasını sağlar. Daha yumuşak lastikler, sıcaklıklar yedi derecenin altına düştüğünde lastiklerin kavramasını sağlar.

Sıcak havalarda, kış lastikleri çok yumuşak hale gelir ve bu da yol tutuşunu ve performansı önemli ölçüde olumsuz etkiler. İdeal hava sıcaklığında yaz veya dört mevsim lastiğinde olduğu gibi keskin bir dönüş hissine sahip olmak yerine, kış lastiği sıcak havalarda kullanıldığında yavaş tepki verir. Bu durum güvenliği olumsuz etkiler ve daha uzun fren mesafelerine neden olabilir. Son olarak, tüm yıl boyunca kış lastikleri kullanmayı tercih etmek, lastiklerin düzensiz bir şekilde aşınmasına neden olur. Lastikler yalnızca düzensiz bir şekilde aşınmakla kalmaz, aynı zamanda aşındıkça fazla gürültüye de neden olur.

Tüm Yıl Boyunca Tüm Mevsimlerde Kullanılabilir Lastik var mı?

Farklı hava koşullarında tüm yıl boyunca tek bir lastik kullanmak istiyorsanız, dört mevsim lastikleri sizin için bir çözüm olabilir. Ancak dikkat edin, karda özel kış lastikleri kadar yetenekli değildirler ve sıcak havalarda özel performans lastikleri kadar tutmazlar. Dört mevsim lastiklerinin avantajı, yılın hemen hemen büyük bölümünde yeterli performansa sahip olabilmesidir. Güvenli sürüş için kış mevsiminde ve yaz mevsiminde uygun lastikleri kullanmanızı öneririz.

4 Mevsim Oto Lastikleri

Dört mevsim lastik, bir kış lastiğiyle aynı kar tanesi ve dağ sembolüne sahiptir, bu da neredeyse karda ve sulu karda özel bir kış lastiği seti kadar yetenekli olduğu anlamına gelir. Ancak bir kış lastiğinin aksine, tüm hava koşullarına uygun lastikler sıcak havalarda çok yumuşak olmaz ve bu da onları ilkbahar ve yaz aylarında uygun hale getirir. Özel kış ve yaz lastikleri için bütçeniz veya saklamak için yeriniz yoksa, bunlar en iyi seçenek olabilir.

Bir yanıt yazın

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.