Araba Tavan Döşemesi Nasıl Temizlenir?

Arabanızdaki tavan döşemesi, iç döşemeniz gibi kirlenebilir. Bu nedenle iyi bir temizliğe ihtiyaç duyar. Peki araba tavan döşemesi neden önemlidir? Hangi malzemeleri içerir ve araba tavan döşemesi nasıl temizlenir, bunlardan bahsedeceğiz. Bunu yapabilmeniz için bazı temizlik ürünleri de önereceğiz.

Araba Kumaş Tavan Döşemesi Neden Önemlidir?

Aracınızdaki tavan döşemesi güzel görünmekten daha büyük bir amaca hizmet ediyor. Tavan döşemeleri, sıcak ve soğuk havayı içeride tutarak klimanızın daha verimli çalışmasını sağlar.

Ayrıca, çoğu modern tavan döşemesi bir köpük altlık içerir. Bu köpük yalıtımı, titreşimleri azaltmaya ve aracınızın içindeki gürültüyü azaltmaya yardımcı olur. Çoğu otomobil markası, reklamlarında “sessiz sürüş” ile övünür. Ancak sessiz sürüş için tavan döşemesinin öneminden bahsetmezler.

Son olarak, araba tavan döşemeleri aracınız için temiz görünümün yanı sıra görsel bütünlüğüde sağlar. Kaplama olmadan, estetik açıdan hoş olmaktan çok, çıplak metal bir çatıya sahip olursunuz. Araç üreticileri neredeyse bir asırdır arabalara tavan döşemeleri koyuyorlar.

Üreticiler, tavan döşemelerini deriden kumaş döşemeye kadar çeşitli malzemeler kullanarak tasarlarlar. Ne yazık ki, temizlik söz konusu olduğunda, tavan döşemeleri genellikle en çok ihmal edilen kısmıdır. Tavan döşemeleri de kirlenebilir ve istenmeyen kötü kokuları emebilir.

Araba Tavan Döşemesi İçeriğinde Neler Var?

Araba tavan döşemeleri genellikle üç kat malzemeden oluşur. Aracınızın metal bölümüne dayanacak, ısı ve ses yalıtımı sağlamaya yardımcı olacak bir köpük tabakasıyla başlar. Daha sonra destek malzemesi de eklerler. Eklenen bu katman genellikle cam elyafı veya karton gibi sert bir malzemeden yapılır ve tavanın kendi şekline kalıplanması amaçlanır.

Aracınıza son katman olarak vinil, deri veya kumaş tavan döşemesi malzemesi eklenir.

Vinil ve deri tavan döşemeleri eskisi kadar yaygın değil. Eğer bir tanesine sahipseniz, bu malzemeleri temizlemek için özel olarak tasarlanmış ürünler ve yöntemler kullanarak temizlemeniz gerekir. Bu içeriğin amaçları doğrultusunda, çok daha yaygın olan kumaş tavan döşemesi nasıl temizlenir onu açıklayacağız.

Araba Kumaş Tavan Döşemesi Nasıl Temizlenir? İşte Size 3 Yöntem:

Aracınızın tavan döşemesini temizlemek söz konusu olduğunda, kullandığınız yöntem aslında kaplamanın ne kadar kirli olduğuna bağlıdır. Sadece birkaç nokta varsa, bir yöntem kullanacaksınız, ancak yapacak ciddi bir temizlik varsa, daha fazla yöntem kullanmak isteyeceksiniz.

Aşağıda, tüm senaryolar için uygulamanız gereken adımları ve her yöntem için bazı ürün önerilerini göreceksiniz.

1- Nokta Temizleme

Ne kadar dikkatli olursanız olun, bir noktada, kirli parmaklarla veya başka bir şeyle tavan döşemenizi fırçalayacaksınız. Sonuç olarak, tavan döşemenizde ara sıra kir lekesi göreceksiniz. İyi haber şu ki, bu küçük kusurlar aynı derecede düzeltilmesi gereken küçük sorunlar. Başlamak için temiz bir mikrofiber bez alın ve büyük kir parçalarını nazikçe silin. Buradaki anahtar, döküntüleri kumaşa daha fazla öğütmemektir. Sadece büyük parçaları yumuşatın.

Hala biraz kiriniz varsa, havlunuzun temiz bir köşesine küçük miktarda kaliteli bir kumaş temizleyici püskürtün ve kiri hafif bir basınçla silin.

Bir kumaş temizleyici kullanıyorsanız, kirli kumaşın içine nüfuz etmesini istersiniz, ancak köpüğü ıslatacak kadar değil. Hafifçe köpürttüğünüzde, bezin temiz bir kısmıyla silin.

Tavan temizliğinde kullanmak için, çok amaçlı köpük temizleyicileri gerçekten seviyoruz. Köpük, kumaşa derinlemesine nüfuz eder ve sinir bozucu lekeleri de alarak kolayca siler. Döşemeyi temizlemede gerçekten çok başarılı, ancak plastik ve vinil üzerinde de işe yarar.

Ayrıca, son derece ekonomiktir, bu nedenle bagajınızda bir kutu bulundurmak, iç mekanınızın çoğunu lekesiz tutmanın uygun maliyetli bir yoludur.

2- Yüzey Temizliği

Köpükle lke temizleme işe yaramadıysa veya temizlenmesi gereken daha geniş bir alanınız varsa, tüm tavan döşemenize iyi bir yüzey temizliği sağlamak bir sonraki mantıklı adımdır.

Tavan döşemenizin yüzey temizliği için ilk adımı nokta temizliğiyle aynıdır. Tavan döşemenizin 50cm x 50cm kare kısmına kaliteli bir döşeme temizleyicisi püskürterek başlayın. Üründe bir süre beklemeniz tavsiye ediliyorsa, talimatları uygulamanız yeterlidir.

50cm’lik bölüm üzerinde çalışırken, kumaşı nazikçe ovalamak için yumuşak kıllı bir fırça kullanın, ardından fazlalığı temiz bir mikrofiber havluyla silin. Yeni temizlediğiniz alanla hafifçe örtüşen 50cm’lik yeni bir bölüme geçin ve adımları tekrarlayın. Eğer inatçı lekeler varsa, yüzeye ikinci bir kat temizleyici sürmenizi öneririz.

Tüm tavan döşemenizi temizleyecekseniz, gerçek bir döşeme şampuanı kullanmak en iyisidir ve bizim favorimiz halı ve döşeme şampuanıdır. Halı ve döşemelik şampuanlarından bir şişe, tüm tavan döşemesini temizlemek için fazlasıyla yeterlidir. Nazik bir temizleyicidir, bu nedenle neredeyse her tür kumaş için güvenlidir ve kokuları gidermede mükemmel bir iş çıkarır. Bu, özellikle sigara içiyorsanız veya köpeğinizle sık sık dolaşıyorsanız kullanışlıdır.

3- Derin temizlik

Derin temizlik, idareli kullanmanız gereken bir yöntemdir. Derin temizlik yöntemlerine atlamak istememenizin nedeni, tavan döşemenizi yerinde tutmak için kullanılan yapıştırıcıyı olumsuz etkileyebilmesidir. Zamanla, tavan döşemeniz düşmeye ve sarkmaya başlayacak ve ardından tekrar yerine yapıştırmak için tavan döşemesi yapıştırıcısını doğru şekilde nasıl kullanacağınıza dair bir uzman bulmanız gerekir! Ancak, tavan döşemeniz başka seçeneğiniz kalmayacak kadar kötü lekelenmişse, onu nasıl derinlemesine temizleyeceğiniz burada açıklıyoruz.

Başlamak için gerçek bir buharlı temizleme makinesine ihtiyacınız var. Genellikle bir makine kiralayabilirsiniz. Döşemenizi ek kimyasallar kullanmadan derinlemesine temizler ve hızlı çalışır! Buharlı temizleme makineleri genellikle 8 dakika kadar kısa bir sürede yaklaşık 150 derece buhar üretebilirler.

Hangi buhar makinesini kullanırsanız kullanın, hortumun ucuna dar bir bağlantı parçası takın ve tavan kaplamasını yüzey temizleme yönteminde yaptığınız gibi çalışmaya başlayın — üst üste gelen vuruşlar kullanarak ve bir seferde yaklaşık 50cm kumaş üzerinde çalışın.

Bağlantı parçasını yüzey boyunca saniyede yaklaşık 5cm bir hızla hareket ettirmeye çalışın. Bir noktada ne kadar uzun süre oturursanız, o kadar derin buharlaşırsınız, daha fazla tutkal eritirsiniz ve tavan döşemenizin gelecekte sarkma olasılığı o kadar yüksek olur. Tüm başlığın üzerinden geçene kadar işlemi tekrarlayın.

Tüm yüzeyi kapladığınızda, her şeyin kurumasını bekleyin. İmkanınız varsa, arabanızı kapalı bir garaja park edin, tüm pencereleri açın ve her şeyin daha hızlı kurumasına yardımcı olmak için birkaç vantilatör kurun. Kumaş kuruduktan sonra temiz elinizi kumaşın üzerinden geçirin ve bu ipleri parlatabilmeniz gerekir.

Aracınızın tavan döşemesini temizlemek sadece harika görünmekle kalmayacak, aynı zamanda iç mekanınızın da taze ve hoş kokmasını sağlayacaktır! Umarım yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden biri aracınızdaki sinir bozucu leke veya kokuları gidermenize yardımcı olur.

Bununla birlikte, en iyi tezgah üstü temizleyicilerin ve ev yöntemlerinin bile halledemeyeceği bazı lekeler vardır. Peki bu türden bir araba tavan döşemesi nasıl temizlenir? Bu noktada aracınızı profesyonel detaylı temizlik merkezimize getirebilirsiniz. Uzman ekibimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.